Tradicinių amatų centras „Svirnas“

2014 Svirnas

Darbo laikas:
pirmadieniais–ketvirtadieniais 8–17 val.,
penktadieniais 8–15.45 val.
Pietų pertrauka 12–12.45 val.
Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena. Lankytojai neaptarnaujami.
Adresas: K. Ladygos g. 18A, LT-28239 Utena
Kontaktai: (8 685) 76 092,
el. p.

Vadovė Dalia Urbonienė

Facebook paskyrafacebook

svirno logotipas

Tradicinių amatų centro „Svirnas“ veikla

Lietuvos tautinis paveldas logo-Vienija Utenos krašto sertifikuotus tradicinių amatų meistrus;
-Unifies certified traditional craftsmen of Utena region;
-Tyrinėja, populiarina tautinį paveldą ir etninės kultūros tradicijas;
-Explores and promotes cultural heritage and traditions of ethnic culture;
-Vykdo kultūrinę, edukacinę veiklą;
-Pursues cultural and educational activities;
-Savišvietos ir pažinimo tikslais kviečia bendrauti ir bendradarbiauti;
-Motivates communication and collaboration.

Tradicinių amatų centras „Svirnas“ (toliau – Centras) įkurtas 2013 metais finansuojant Lietuvos žemės ūkio ministerijos, kaimo plėtros programos priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ pagal veiklą „Tradicinių amatų centrų kūrimas ir (arba) plėtra“. Centras įsikūręs Utenos mieste (K. Ladygos g. 18A), strategiškai patogioje miesto dalyje, kas leidžia užtikrinti aktyvų žmonių dalyvavimą centro organizuojamose veiklose. Nuo centro atidarymo dienos jam vadovauja Utenos kraštotyros muziejaus padalinio Tradicinių amatų centro „Svirnas“ vadovė Dalia Urbonienė.

Centro veiklos tikslas yra išsaugoti Utenos krašto etninės kultūros paveldą, skatinti amatų tęstinumą ir plėtrą, telkti Utenos savivaldybės teritorijoje gyvenančius amatininkus, būti patraukliu kūrybine veikla užsiimantiems visų amžiaus grupių lankytojams bei tapti kultūros ir paveldo pažinimo vieta.  Centras veiklą nukreipė į tautinio paveldo produktų išsaugojimą, tradicinių amatų mokymą, amatų demonstravimą, populiarinimą, kūrimą ir realizavimą, telkiame tautodailininkų bendruomenę gauti tautinio paveldo produkto sertifikatus bei padedame parengti mokymų programas. Įtraukdami tradicinius amatininkus, sukūrėme jaukią aplinką, kurioje vyksta įvairi kultūrinė-edukacinė veikla vietos ir regiono bendruomenėms. Dirbame lokaliai, bet mąstome globaliai. Telkiame tradicinių amatų meistrus bendrai kūrybinei veiklai, patirties perdavimui, veiklos sklaidai. Įvairiomis patraukliomis formomis atskleidžiant regiono savitumą per tradicinį liaudies meną, siekėme pristatyti Aukštaitijos regiono liaudies meistrų sėkmės istorijas, norėdami keisti visuomenėje susiformavusią nuomonę, kad liaudies meistro veikla tai tik laisvalaikio praleidimas – skleidžiame žinią, jog tai užsiėmimas, suteikiantis ne tik  materialinę gerovę, bet ir garbingą statusą visuomenėje.

MOKYMAI

Centras turtingas ne tik materialine baze. Išskirtinumą suteikia čia dirbantys ypatingi žmonės, savo amato žinovai, įvertinti bei pripažinti respublikinėse bei regioninėse parodose-konkursuose, vedantys mokymus tradicinių amatų centre „Svirnas“. Entuziazmą keičia nuoseklus, sisteminis profesionalus darbas, siekiant aprėpti krašto etninę kultūrą ir jos įvairovę. Centras tapo gyvas! Po mokymų išeinantys žmonės atrodo pakylėti, linksmai nusiteikę. Į mūsų gretas gražiai įsilieja jauni, amatą išmanantys meistrai. Lankytojus traukia pozityvūs, geranoriški, motyvuojantys mokytojai. Centro širdis – tautodailininkai-meno kūrėjai, sertifikuotų tautinio paveldo produktų meistrai: Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė, Aleksandra Stasytienė, Julija Stankevičienė, Jolita Juneliūnienė, Jolita Levčenkienė, Albinas Šileika, Vytautas Šemelis, Vytautas Valiušis, kurie dalinasi meistrystės paslaptimis su drąsiais, žingeidžiais, ieškančiais. Tradiciniai amatininkai: Anelė Araminienė, Rita Raslanienė, Danutė Kiškienė, Elena Kiškienė, Daiva Seibutienė, Genutė Adiklienė, Adelė Bražėnaitė, Eglūnas Židonis.
Smagu stebėti, kaip žmonės mokymų metu sugeba pasinerti į veiklą, užsimiršti. Manyčiau, suteikiame galimybę ne tik išmokti amato, bet, svarbiausia, pabūti su savimi.

AMATŲ DEMONSTRAVIMAS

Utenos miesto šventėje organizuojame amatų kiemelį „Amatų sodas“. Šventės svečiai kviečiami susipažinti su tikrais savo amato meistrais, gyvai pamatyti edukacines programas, jose dalyvauti ir bendrauti. Vaikai mokosi pasigaminti proginį medžio raižinio antspaudą, nusilipdyti molinę švilpynę, išbandyti medžio drožėjo peiliuką. Suaugusieji žavisi vytinėmis juostomis, kurių vijimo būdas kvadratinėmis kaladėlėmis naudojamas net nuo IV amžiaus. Prisilietė prie pirmykštėje bendruomeninėje santvarkoje naudotų vertikalių audimo staklių. Visi susirinkusieji įvertina sunkų veltinių vėlimo darbą.

PARODOS

Mums svarbu profesionaliai pristatyti tradicinių amatininkų-meistrų ir jų mokinių-pameistrių kūrybą. Stengėmės, kad lankytojui būtų įdomiau, patraukliau ne tik pamatyti eksponuojamą rankų darbo kūrinį, bet ir nors akies krašteliu išvysti gamybos procesą ar net gi išbandyti tai pasigaminti.

RENGINIAI IR SUSITIKIMAI

Susitikimų metu  pristatoma Centro veikla, sertifikuoti amatininkai ir gaminiai. Diskutuojama apie 2007 metais Lietuvos Respublikos seimo patvirtintą Tautinio paveldo produktų įstatymą, bendradarbiavimo perspektyvas. Organizuojami knygų pristatymai.