UTENOS KRAŠTOTYROS MUZIEJUS
Adresas: Utenio a. 3, LT-28248 Utena
Tel.: +370 389 61637, +370 389 61634
Įmonės kodas: 188206976
el. paštas: utenoskm@gmail.com 
Interneto svetainė: www.utenosmuziejus.lt
Facebook paskyra facebook

ukm

Utenos kraštotyros muziejus Lietuvos integralioje muziejų informacinėje sistemoje

 

atsisisti 1

Utenos miesto istorijos ekspozicija

Utenos miesto istorija rodykle

Vytauto Valiušio keramikos muziejus

Laisvės kovų muziejus

Meno centras

A. ir M. Miškinių etnografinė-literatūrinė sodyba

TAC Svirnas edukacija

Virtualios parodos

Lietuvos muziejų lobiai

muz lobiai 2012

Piliakalniai Utenos rajone

cats11

Projektai

Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektas LLIII-165„Kūrybinių industrijų p

logo2

„Europa: skirtinga patirtis - vienybė ateityje“

Europa logo

 

„Klausinėjantys menai“

Klausinėjantys menai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Išleistas kalendorius, skirtas istorinėms ir dabarties Utenos įžymybėms

Kalendorius 2013image004programa pilieciamsUtenos kraštotyros muziejus, įgyvendindamas Europos Komisijos remiamą projektą „Europa: skirtinga patirtis - vienybė ateityje" pagal programą „Europa piliečiams", išleido 2013 m. sieninį kalendorių, kuriame fotografijomis ir glausta informacija pristatomos Utenos praeities, kultūros ir meno istorijos, vietovių įžymybės, iškiliausios asmenybės, šiuo metu mūsų miesto vardą garsinantys žmonės. Taip pat pateikiamos kiekvieną mėnesį minimos reikšmingiausios datos.
Sausio puslapis skirtas Utenos krašto senovei - kunigaikščiui Daumantui, vasario - Sankt Peterburgo trakto temai, kovas - žolininkei Eugenijai Šimkūnaitei; balandžio mėnesio puslapis  - susitikimas su poetais Alfonsu Nyka-Niliūnu, Antanu Miškiniu. Gegužė supažindina su Vyžuonų istorijos momentais, kunigaikščių Radvilų, Astikų ryšiais su šia vietove.

Skaityti daugiau...

Paroda „Bendras Europos identitetas totalitarinių režimų kontekste"

image004Ši paroda – tai bandymas per vieno šalies kampelio istoriją pažinti ne tik visos Lietuvos, bet ir Europos valstybių praeitį.
Totalitarinių režimų priespauda tapo bendru XX a. senojo žemyno skauduliu. Apmąstant šią temą, nuolat kyla klausimų, kodėl esama tam tikros atskirties tarp žemyno Rytų ir Vakarų, kodėl totalitarinė sovietinė priespauda dar nėra mūsų pačių ir kolegų Vakaruose tinkamai įvertinta?
Į šiuos klausimus ir mėgina atsakyti uteniškiai, naudodamiesi savo muziejaus fonduose sukaupta medžiaga. Ekspozicija parengta istorinių kontrastų principu, ją sudaro 5 dalys, atskleidžiančios pagrindinius Utenos krašto ir Lietuvos įvykius 1940–1965 m., kartkartėmis juos palyginant su gyvenimu už „geležinės uždangos". Ekspozicijos dalys pasakoja ir gretina totalitarinių režimų patirtis šiomis temomis:
 „Karą lėmęs padalinimas/blogį sutriuškinęs karas"
Prievartinis karas/ karas už laisvę
Naujoji baudžiava/ socialiai atsakinga Europa
Naujoji vergija/ žmogaus teisių Europa
Vienui vieni/ bendrai kartu.
Utenos kraštotyros muziejaus ekspozicija rodo, kad ir toliau nuo sostinės esančios vietovės istorija nėra provinciali – vietos kraštotyrininkų sukaupta medžiaga gali būti naudinga atskleidžiant ne tik lokalią, bet ir daug platesnę istorijos koncepciją. Ekspozicijos rengėjai tikisi, kad išdėstyti Rytų ir Vakarų Europos skirtumai leis tautoms viena kitą labiau pažinti, suartėti, o uteniškiai ir miesto svečiai galės džiaugtis reikšmingu savo krašto indėliu išryškinant tam tikras XX a. Europos tautų istorines sąsajas.

Skaityti daugiau...

2012 m. rugpjūčio 29 d. Gyvosios istorijos pamokos jaunimui

image004Įgyvendinant projekto „Europa: skirtinga patirtis - vienybė ateityje" veiklas, 2012 m. rugpjūčio 29- rugsėjo 1 d. Sudeikiuose veikė tarptautinė jaunimo stovykla su kūrybine ir praeities pažinimo programa. Joje dalyvavo jaunimas iš Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos. Stovyklos programoje buvo istorinės-kūrybinės dirbtuvės, filmų istorine tematika peržiūra, susitikimas su režisieriumi P. Ignatavičiumi, žygiai po apylinkes, lankant laisvės kovas menančius objektus, diskusijos.

 

2012 m. gegužės 9 d. Utenos kraštotyros muziejaus projekto „Europa: skirtinga patirtis - vienybė ateityje" jaunimo diena, skirta Europos dienai paminėti

2012 m. gegužės 9 d. (trečiadienį) Utenos kraštotyros muziejuje (Utenio a. 3, Utena) vyko Utenos kraštotyros muziejaus projekto „Europa: skirtinga patirtis - vienybė ateityje" jaunimo diena, skirta Europos dienai paminėti. 
Renginio programa:
14-16 val. Jaunimo istorinių ekspedicijų pristatymas.  Irkutskas – lietuvių mirties zona'89. Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos mokytojas Nerijus Rastenis
Lietuvos istorinis pažinimas per kūrybinį procesą.  Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos moksleivė Kristina Trinkūnaitė
Misija Sibiras'11.  Seimo nario Arvydo Anušausko padėjėja-sekretorė Vilniuje Lina Krilavičiūtė
16-17 val. Pietūs 
17 val. Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos teatro „Ėjimas" spektaklis „Žmogus-...?" pagal Juozo Grušo pjesę „Adomo Brundzos paslaptis". Režisierius Nerijus Rastenis. Vaidina: Kristina Trinkūnaitė, Paulius Pilypas, Anton Romalijskij, Jovita Masionytė.

Skaityti daugiau...

2012 m. gegužės 8 d. Konferencija, skirta Europos dienai paminėti: Totalitarinė Rytų Europos patirtis bendrame Europos kontekste

2012 m. gegužės 8 d. (antradienį)  Vytauto Valiušio keramikos muziejuje (Topolių 7, Leliūnai) vyks Utenos kraštotyros muziejaus projekto „Europa: skirtinga patirtis - vienybė ateityje" konferencija, skirta Europos dienai paminėti:  Totalitarinė Rytų Europos patirtis bendrame Europos kontekste.
Konferencijos programa:
10-11 val. Dalyvių registracija
11-13 val. Utenos krašto Laisvės kovų muziejus: ar mikro gali tapti makro? Dokt. Norbertas Černiauskas, Vilniaus universitetas.
Utenos krašto karo ir pokario aukos, ar lengva suskaičiuoti, įvardinti ir įvertinti? Muziejininkas Balys Juodzevičius
Suklastota partizanų karo atmintis: kodėl vis dar kalbame apie banditus? Dokt. Mingailė Jurkutė, Vilniaus Universitetas
Tragiškų įvykių liudininkai: Latvijos gyventojų masinės deportacijos 1941-1949 m. Valentina Slavkovskaja, Daugpilio kraštotyros ir meno muziejus
Ką Lenkijai ir Vidurio Rytų Europai sako žodis „Katynė"? Krzysztof Skłodowski, Suvalkų regiono muziejus
13-14 val. Pietūs
14-16 val. SSRS ekspansija 1939-1941 m: teroras ir aukos. Paulius Jakucevičius, Vilniaus universitetas
Totalitarizmas ir Vakarų intelektualai: tarp meilės ir neapykantos. Vladas Liepuonius, Lietuvos Katalikų Mokslo Akademija
Komunistinių režimų įvertinimo problema Europos parlamente. Lietuvos atstovė Europos parlamente Radvilė Morkūnaitė.

Autobusas į konferenciją išvyksta 10 val. nuo Utenos kraštotyros muziejaus. Išankstinė registracija ir informacija: el. p.Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba tel. 860037327.

Utenos kraštotyros muziejus įgyvendins naują projektą „Europa: skirtinga patirtis – vienybė ateityje"

Nacizmas, stalinizmas, priešinimasis okupantams – tai ne tik lietuviams, bet ir kitoms tautoms vienas dramatiškiausių praeities tarpsnių, tačiau praėjusio amžiaus peripetijas patyrė ne visos Europos valstybės. Kad ši istorijos dalis nebūtų pamiršta, o kitos tautos ir ateities kartos suprastų sukrečiančią Rytų Europos patirtį, Utenos kraštotyros muziejus pasiryžo totalitarinę Utenos regiono patirtį perteikti per mokslinį, kultūrinį, edukacinį, kartų bendradarbiavimo diskursus, padėsiančius suvokti ir Europos praeities skirtumus, ir dabarties ir ateities panašumus.
Muziejaus projekto „Europa: skirtinga patirtis – vienybė ateityje" veiklose dalyvaus Lietuvos, Latvijos, Lenkijos jaunimas, istorikai, politikai, istorinių įvykių liudininkai. Be tarptautinės mokslinės konferencijos, diskusijų, jaunimui organizuotų ekspedicijos, istorinės-kūrybinės stovyklos, susitikimų su tremties žiaurumus išgyvenusiais žmonėmis, viena svarbiausių šio projekto dalių bus mobilios parodos „Bendras Europos identitetas totalitarinio režimo kontekste", kurią išvys Utenos, Daugpilio, Briuselio miestų gyventojai ir svečiai, parengimas. Projekto metu bus parengta ir nuolatinė ekspozicija, veiksianti Utenoje, Laisvės kovų muziejuje, įsikūrusiame renovuotoje geležinkelio stotyje, kuri yra 1941, 1945-1953 metų masinės deportacijos liudininkė.
Projektas, kuriam iš ES programos „Europa piliečiams" skirta 32 980 eurų parama, bus įgyvendintas kitais metais, tačiau numatytas ir jo tęstinumas vykdant kultūrines ir edukacines veiklas, rengiant naujas ekspedicijas, misijas.

Utenos kraštotyros muziejaus „Europe: Different experience – unity in the future" projektui skirtas finansavimas

Utenos kraštotyros muziejaus ES programai „Europa piliečiams" pateiktas projektas „Europe: Different experience – unity in the future" („Europa: skirtinga patirtis – vienybė ateityje") buvo įvertintas teigiamai ir gavo programos 4 veiksmo „Gyva Europos atmintis" paramą. 
Programos 4 veiksmas „Gyva Europos atmintis" skirtas projektams, siekiantiems išsaugoti vietas ir archyvus, susijusius su deportacijomis, ar įamžinti nacizmo ir stalinizmo aukų atminimą. Remiamų projektų tikslas – išlaikyti gyvą atmintį apie nacizmo ir stalinizmo aukas ir siekti, kad dabartinė ir būsimosios kartos daugiau žinotų ir geriau suprastų tai, kas vyko koncentracijos stovyklose ir kitose masinių civilių gyventojų žudynių vietose.
Programą administruojanti vykdomoji agentūra EACEA gavo 220 paraiškų iš įvairių Europos šalių organizacijų. Lietuva pateko į daugiausiai paraiškų pateikusiųjų ir didžiausią finansavimą gavusiųjų šalių sąrašo trejetuką. Lietuvos organizacijos pateikė 16 paraiškų, iš kurių finansavimas skirtas 6 projektams. Daugiau projektų paremta iš Italijos ir Vokietijos. Utenos kraštotyros muziejaus projektas - vienas iš šešių, kuriam skirtas finansavimas. Projektui „Europe: Different experience – unity in the future" („Europa: skirtinga patirtis – vienybė ateityje") skirta 32 980,20 eurų parama.