Naujienos

Gruodžio 6-oji – šv. Mikalojaus, Arklių diena

   Manoma, kad šv. Mikalojus gimė 270 m. graikų kolonijoje Pataroje, dabartinės Turkijos teritorijoje. Pasak tradicijos, Mikalojaus tėvai, kilmingi ir pasiturintys krikščionys, sūnų auklėjo krikščioniškai bei supažindino jį su Šventuoju Raštu. Jiems anksti mirus, visas turtas atiteko Mikalojui, o šis nusprendė skirti jį neturtingiesiems miestelėnams. Būdamas labai turtingas nusprendė dalinti savo turtą skurdžiai gyvenantiems. Jis, vaikščiodamas naktimis miestelio gatvėmis, per tvorą permesdavo įvairias dovanas neturtingiesiems.
   Nuo to ir kilo tradicija per Kalėdas dovanoti dovanas nepasiturintiems, o ilgainiui šią gražią tradiciją perėmė ir daugelis žmonių, dovanodami dovanas savo brangiems žmonėms.
   Šv. Mikalojus laikomas kalinių, vargšų bei vaikų globėju daugelyje krikščioniškų šalių, kelių miestų, tarp jų ir Kauno, globėjas. Katalikai šv. Mikalojaus dieną švenčia gruodžio 6 d. (šv. Mikalojus mirė 347 m. gruodžio 6 d.), o stačiatikiai – gruodžio 19 d. Šv. Mikalojus globoja ir keliauninkus, būtent jo vardo diena paskelbta Arklių diena. Lietuvos kaime gruodžio 6-oji nuo seno vadinta Arklių diena. Šią dieną šeimininkai, atsidėkodami už jų sunkų darbą, į ėdžias įdėdavo geresnio pašaro, paberdavo avižų.
   Utenos kraštotyros muziejuje saugoma šv. Mikalojaus Stebukladario ikona, gauta iš Politiškių kaimo, rankšluostis su bėgančiu žirgeliu, išaustas Agnietės Žibėnaitės (Šyvienės) iš Biliakiemio, bei Onos Šuminaitės-Jurkienės (1916–1983) skulptūrėlės, kuriose vaizduojami arkliai. O. Jurkienė yra sakiusi, kad labiausiai mėgo kurti arklių skulptūrėles. („Man niekas daugiau nerūpėjo, tik arkliai, arkliai ir dar kartą arkliai“).

Informaciją parengė B. Juknevičienė