2024 m. gruodžio mėnesį Utenos kraštotyros muziejuje šventinė ekspozicija „Norstalgija“
2024 m. gruodžio mėnesį Utenos kraštotyros muziejuje šventinė ekspozicija „Norstalgija“
2024 12 03
Utenos kraštotyros muziejuje visą gruodžio mėnesį rasite Kalėdoms skirtą ekspoziciją NOSTALGIJA.
Joje įspūdinga (apie 1000 vnt.) senųjų eglutės žaisliukų kolekcija (seniausieji 1939 m.), kurią muziejui paskolino uteniškis Jonas Mackevičius, ir muziejinės vertybės iš fondo.
Šventiškai papuošta muziejaus ekspozicijų salė laukia Jūsų dėmesio.
Apie kolekciją ir ekspozicijos idėją:
***
Turbūt prieš aštuonerius metus, 2016-aisiais, viename sendaikčių turguje sutikau seniai nematytą bičiulį. Greta kitų jo turėtų senienų buvo apiplyšusi dėžutė su kalėdiniais, kuri kaip tik ir patraukė mano dėmesį. Nusistebėjau, kad vasarą ant prekystalio Kalėdų eglės puošmenos, tačiau paaiškėjo, kad kolekcininkai jų teiraujasi visus metus. Besistebint čia pat jų keletą nupirko... Ir mane tai „užkabino“. Grįžau namo, iš spintos išsitraukiau savo turimos eglutės žaislus ir nustebau. Paaiškėjo, kad ir mano turimi kalėdiniai žaisliukai gali būti įdomus juos kolekcionuojantiems, mat nemaža jų dalis buvo 1950–1960 metų laikotarpio, kai puošmenų naujametinėms (tuo metu Naujųjų Metų šventė buvo smarkiai užgožusi Kalėdų medžio puošimą) eglėms buvo gaminama daugiausia.
Užsidegęs aistra rinkti kalėdinius žaisliukus, visų pirma susirinkau juos iš giminių. Žinoma, visų surinkti neįmanoma. Todėl susigalvojau temą „Kalėdiniai seneliai“ ir ėmiausi kolekcionuoti tokius žaisliukus. Šiuo metu mano kolekcijos temą atitinkančius turiu 176 vnt. (tai nėra daug, lyginant su „rimtomis“ kolekcijomis). Daug mano kolekcijoje esančių Kalėdų Senelių yra pagaminti laikotarpiu tarp 1950 ir 1960 metų Ukrainoje, keletas yra iš 1938–1940 metų.
Sužinoję mano ketinimą kolekcionuoti kalėdinius eglutės žaisliukus daug jų padovanoja draugai. Kai kuriuos įsigyju iš kolekcininkų, kai kuriuos – keičiantis su draugais, bendraminčiais, bičiuliais, kurie taip pat kolekcionuoja kalėdinių eglučių papuošimus. Kasmet vykstu į Latvijoje (Rygoje, Iškilėje) vykstančias sendaikčių muges, kur galima aptikti mane dominančių papuošimų. Vis dar atsiunčia žaisliukų ir bičiuliai iš Ukrainos.
Vertingiausią žaislą esu gavęs dovanų iš vieno senuko Zarasuose. Pagal katalogus dovanoto papuošimo vertė tuo metu buvo apie 200 JAV dolerių.
Kasmet, puošdamas Kalėdų eglutę namuose, susigalvoju kokią nors temą – grybai, kankorėžiai, prožektoriai. Įvairiausių Kalėdų eglės žaislų šiuo metu kolekcijoje – apie 7000, mat, norint įsigyti vieną Kalėdų Senelį, kartais tenka kartu pirkti dėžę kitų... Kalėdų Senelis rinkinyje būna tik vienas.
Jonas Mackevičius
***
Šventinėje Utenos kraštotyros muziejaus ekspozicijoje – apie 1000 kalėdinių žaisliukų, kuriuos mielai paskolino juos kolekcionuojantis uteniškis Jonas Mackevičius. Pasigėrėkite ir Jūs ta įvairove, kuri supasi ant nematomų prisiminimų gijų – paukščiukai, žuvytės, eglutės, obuoliukai, agurkas, žirnis, įvairios gyvūnų figūrėlės, nameliai ir snaigės. Kai kam tai bus nostalgijos ir prisiminimų akimirkos, kai kam – nuostaba ir atradimai, kai kam – susižavėjimas stiklo meistrų išradingumu ir humoro jausmu.
Kartu su mumis paklaidžiokite kalėdinės nostalgijos labirintais ir šviesiai bei lengvai sulaukite gražiausių metų švenčių – švento Kūčių vakaro, Kalėdų stebuklų nakties – ir Naujųjų Metų norų išsipildymo.
Utenos kraštotyros muziejaus kolektyvas, 2024-ieji, gruodis